Aktualności

W trosce o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych
05.05.2014

Osoby starsze stanowią znaczną i stale rosnącą część społeczeństwa. Współistnienie chorób przewlekłych, zmniejszona sprawność intelektualna i fizyczna – to tylko niektóre problemy, z którymi muszą zmagać się osoby w podeszłym wieku. Ponadto osoby po 65. roku życia należą do pacjentów szczególnie narażonych na ciężki przebieg infekcji zakaźnych.

Jednocześnie to na tej grupie - współczesnych babć i dziadków spoczywa często trud wspierania najbliższej rodziny poprzez opiekę nad wnukami. To odpowiedzialne zadanie zobowiązuje do podjęcia działań zmierzających do ochrony zdrowia nie tylko swojego ale także najbliższych.

Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień w dniu 28 kwietnia Słuchacze Uniwersytetu III Wieku Uniwersytet Śląski w Katowicach odwiedzili Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, aby wysłuchać ciekawych wykładów:

- „Epidemiologia. Studium kształtowania zawodu. Od empirii i filozofii przyrody do nauki. Proces poznawania rzeczywistości.” – prelekcję przeprowadził lek. Grzegorz Hudzik Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

- „W trosce o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych” – temat przedstawiła Renata Cieślik-Tarkota kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE w Katowicach

Tematyka spotkania pobudzała do refleksji nad przeprowadzeniem szczepień ochronnych zalecanych osobom starszym, gdyż są one jak dotąd najskuteczniejszą profilaktyką wielu groźnych chorób.

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość wykonania pomiaru wagi ciała, wzrostu, obliczenia wskaźnika BMI, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz zapoznania się ze skutkami zdrowotnymi palenia tytoniu.