Aktualności

Akcja pod hasłem "Brązowo, ale czy Zdrowo?"
19.06.2013

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest stałym elementem naszego życia. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak zbyt duże dawki wpływają na zdrowie niekorzystnie.

Celem akcji jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim, zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach oraz przekazanie informacji o zdrowotnych konsekwencjach promieniowania UV poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do młodzieży, a także do rodziców oraz właścicieli solariów.

Przeprowadzone działania akcyjne mają również na celu podniesienie świadomości jak i wiedzy na temat procesów zachodzących w organizmie podczas opalania.

Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV, niebezpieczne jest również uzależnienie ludzi młodych od korzystania z solariów, zwane tanoreksją. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, zwłaszcza sztuczne, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry w późniejszym wieku. Najnowsze analizy przeprowadzone przez międzynarodowych ekspertów w dziedzinie nowotworów, wyraźnie stwierdzają, że korzystanie z solarium jest głównym czynnikiem kancerogennym.

 

Plakat edukacyjny

Ulotka edukacyjna str.1

Ulotka edukacyjna str.2